ADR - szkolenie specjalistyczne w zakresie przewozu drogowego towarów niebezpiecznych w cysternach

Celem zajęć jest zapoznanie kierowców pojazdów przewożących towary niebezpieczne z zagrożeniami występującymi podczas przewozu oraz przekazanie informacji niezbędnych dla zminimalizowania prawdopodobieństwa powstania wypadku, jak również przygotowanie ich do podjęcia działań zmierzających do ograniczenia skutków wypadku.

Wymagania wstępne stawiane uczestnikom:

• Kurs ADR początkowy - organizowany jest dla kierowców zawodowych, którzy po raz pierwszy ubiegają się o uprawnienia ADR do przewozu materiałów niebezpiecznych. Kierowca przystępujący do kursu musi spełniać wymagania ustawy prawo o ruch drogowym i transporcie drogowym, mieć ukończone 21 lat oraz prawo jazdy odpowiedniej kategorii.
  • Kurs ADR doskonalący - przeznaczony jest dla kierowców zawodowych chcących przedłużyć posiadane uprawnienia ADR o kolejne 5 lat. Kierowca zawodowy zamierzający ukończyć kurs dokształcający doskonalący musi posiadać aktualne zaświadczenie ADR.

Osoby przystępujące do kursu specjalistycznego na cysterny powinny mieć ukończony kurs podstawowy.

Szkolenie specjalistyczne w zakresie przewozu drogowego towarów niebezpiecznych w cysternach obejmuje tematy:

- zachowanie się pojazdów na drodze, z uwzględnieniem przemieszczania się ładunku,
- wymagania dotyczące pojazdów,
- ogólne wiadomości teoretyczne na temat różnych systemów napełniania i opróżniania cystern,
- dodatkowe przepisy szczególne dotyczące używania pojazdów, w szczególności świadectw dopuszczenia pojazdu ADR, znaków dopuszczenia, oznakowania tablicami barwy pomarańczowej oraz umieszczania nalepek ostrzegawczych.

W wyniku pozytywnego zdania egzaminu przed komisją powołaną przez Marszałka Województwa kierowca uzyskuje uprawnienia do przewozu towarów niebezpiecznych (ADR) w ruchu krajowym i międzynarodowym.

Czas trwania: Kurs ADR początkowy:
szkolenie specjalistyczne cysterny - 16 godziny + 1 godz. ćwiczeń praktycznych na każde 5 osób biorących udział w kursie.

Kurs ADR doskonalący:
szkolenie specjalistyczne cysterny - 8 godzin + 1 godz. ćwiczeń praktycznych na każde 5 osób biorących udział w kursie.
Terminy: w trakcie ustalania
Cena: początkowy: 350,00 zł/os./ doskonalący: 250,00zł/os.
Inne:  w cenie kursu: podręcznik na własność
Kontakt: tel. 71 344 28 12, okz.biskupia@dzdz.edu.pl

OKZ Wrocław I